Dzieci często obawiają się wizyt u dentysty. Wpływ na taki stan rzeczy mogą mieć opowieści kolegów lub negatywne doświadczenia, wyniesione z kontaktów z lekarzami innych specjalności. Jak więc przygotować się do pierwszej wizyty naszego podopiecznego w gabinecie stomatologa?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty - przygotowania

Jak wybrać właściwy gabinet?

Warto przede wszystkim poświęcić dłuższą chwilę na znalezienie gabinetu stomatologicznego, w którym dziecko będzie czuło się bezpiecznie. Dobrym pomysłem jest wybór placówki, specjalizującej się w leczeniu najmłodszych. Powód jest prosty: gabinety takie jak Nova Dent Stomatolog Nowy Sącz – dentysta dziecięcy, od wielu lat zajmują się pracą z pacjentami z tej grupy wiekowej — zatrudnieni w nich specjaliści mają więc duże doświadczenie w przełamywaniu ich obaw i lęków. Na dodatek przychodnie takie są zwykle odpowiednio urządzone — na przykład w ich poczekalniach często znajdują się miejsca, w których dzieci mogą bawić się, zapominając o czekającej je wizycie.

Kiedy warto udać się z dzieckiem do dentysty po raz pierwszy?

Na pierwszą wizytę do dentysty warto zabrać naszego podopiecznego wówczas, gdy ma on trzy lub cztery lata (chociaż niektórzy specjaliści zalecają nawet, by odbyć ją, gdy dziecku wyrzynają się pierwsze ząbki). Ważne, by miała ona miejsce wówczas, gdy młody człowiek nie ma jeszcze problemów z uzębieniem: rutynowy przegląd, wykonany w miłej atmosferze, pozwoli przyzwyczaić się do stomatologa i pokonać ewentualne obawy. Przed odwiedzinami u dentysty warto uświadomić też dziecku, jak będą one wyglądały i czego może się ono spodziewać. Dobrym pomysłem jest również omówienie wyglądu wnętrza gabinetu — im więcej szczegółów przy tym uwzględnimy, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że nasza pociecha zostanie czymś niemile zaskoczona.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę u stomatologa dziecięcego?

Czy warto zabrać dziecko na własną wizytę u dentysty?

Skutecznym sposobem na oswojenie dziecka z pracą dentysty jest zabieranie go na własne wizyty — można to robić już od drugiego roku jego życia. W trakcie pobytu w gabinecie młody człowiek zapozna się ze stomatologiem, zobaczy też, że rodzice podchodzą do wszystkiego ze spokojem i nie odczuwają bólu podczas wykonywanych przez lekarza zabiegów. Dentysta może również pokazać dziecku, jak wykorzystuje niektóre spośród swoich narzędzi (na przykład lusterko).

Jakie sprawić, by dziecko chętnie odwiedzało stomatologa?

Na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi — dzieci różnią się od siebie i każde z nich wymaga innego podejścia. Pewnych działań należy jednak unikać. Zupełnie chybionym pomysłem jest na przykład straszenie dziecka dentystą, praktykowane przez niektórych rodziców. Warto natomiast pierwszą wizytę w gabinecie dentysty poprzedzić rozmową ze stomatologiem: powinien on poznać wcześniej charakter i nawyki przyszłego pacjenta. Warto również poprosić go, by pochwalił naszą pociechę za właściwe zachowanie podczas wizyty, a samemu przygotować drobną nagrodę, którą wręczymy dziecku po opuszczeniu gabinetu.

 
Zapewniamy wspaniałą zabawę dla Waszych pociech.