Jedną z często występujących dolegliwości u noworodków jest wystający pępek. Nie zawsze oznacza to problem ze zdrowiem, jednak czasem okazuje się, że jest to przepuklina pępkowa. Zwykle nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia, jednak z pewnością wywołuje niepokój u rodziców. Czym jest przepuklina pępkowa i kiedy wystający pępek o niej świadczy?
O przepuklinie mówimy w momencie, gdy narządy lub ich fragmenty znajdujące się w jamie brzusznej tworzą wybrzuszenie ze względu na uwypuklanie się przez ścianę brzucha. Jeśli wybrzuszenie znajduje się w pępku, jest to przepuklina pępkowa. Dolegliwość ta istnieje u dzieci od chwili narodzin, jednak nie zawsze jest widoczna.
„U niemowląt przepuklinę można rozpoznać poprzez widoczne wybrzuszenie, które zanika w przeciągu roku od urodzenia. U dzieci i dorosłych – można zauważyć elastyczny guzek uwypuklający pępek”
– jak wypowiada się specjalista z kliniki Derm Estetyka, która na swojej stronie https://derm-estetyka.pl/przepuklina-pepkowa-operacja.html/ zamieściła więcej informacji na temat przepukliny pępkowej. Placówka ta znajduje się w Gdyni na ulicy Stefana Batorego 7/35, a skontaktować się z nią można, dzwoniąc na telefon 500 430 484.
Przepuklina pępkowa u noworodka to zwykła wypukłość w pępku. Widoczna jest ona nawet po całkowitym wygojeniu pępka i wystaje ponad pozostałą część brzuszka. Powiększa się zazwyczaj w momencie, gdy dziecko napina mięśnie brzucha, na przykład w czasie płaczu, kaszlu lub krzyku. Wypukłość zazwyczaj jest miękka i można ją przemieścić do brzuszka bez wywoływania dolegliwości bólowych. Pamiętać trzeba, że jeśli stanie się ona bolesna, twarda, opuchnięta lub napięta, trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być to objaw uwięźnięcia przepukliny i stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia.
Czasami przepuklina pępkowa może być pomylona ze stanem zapalnym pępka, któremu towarzyszy opuchlizna i zaczerwienienie. Od przepukliny różni go ropna lub krwista wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Niezależnie od podejrzeń, każda dolegliwość bólowa w okolicy pępka powinna być konsultowana z lekarzem.
W większości przypadków przepuklina pępkowa u noworodków i niemowląt nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Jeśli jest odprowadzalna i niebolesna, zazwyczaj zamyka się sama bez żadnego leczenia przed piątym rokiem życia. Jest to zjawisko dosyć powszechne, ponieważ występuje niemal u co szóstego noworodka, najczęściej u wcześniaków.
Niezależnie jednak od tego, że nie stanowi ona dużego zagrożenia, powinna być uważnie obserwowana pod kątem zachodzących zmian, ponieważ z niegroźnej wypukłości może zamienić się w uwięźnięcie, które będzie bezpośrednim zagrożeniem.
Za leczenie przepukliny pępkowej u dzieci odpowiada chirurg dziecięcy. Zdecydowana większość przypadków nie wymaga podejmowania leczenia. Wystarczy stosowanie się do zaleceń odnośnie do pielęgnacji maluszka, by nie doszło do powikłań. W przypadku gdy przepuklina się powiększa, nie zanika przed piątym rokiem życia lub dochodzi do uwięźnięcia, niezbędna staje się operacja.
Realizacja: Agencja interaktywna starterfirm.pl - ul. Bosaków 5A/87A, 31-476 Kraków, Tel: 884 889 447 | Zobacz nasze portfolio stron internetowych
TEST