Poradnia logopedyczna zajmuje się ludzką mową. Osoby mające problemy z zaburzeniem mowy, nieprawidłowości fonetyczne, gramatyczne lub ogólne problemy w komunikowaniu się powinny udać się na wizytę do logopedy. Przed taką wizytą warto jest zapoznać się z ofertą jednej z poradni tak, aby wybrać najlepsze rozwiązanie, które w końcu dotyczy dziecka. Przykładowo, w przypadku województwa pomorskiego liderem jest poradnia Praktis: https://terapiadzieci.slupsk.pl/  i to na ich stronie w pierwszej kolejności warto szukać informacji. Wizyta w poradni logopedycznej obejmuje specjalistyczne badania, rozpoznanie zaburzenia oraz indywidualne dobranie odpowiedniej terapii.

Dziecko podczas wizyty w poradni Praktis

Kiedy do logopedy?

W momencie zauważenia jakiejkolwiek nieprawidłowości w aparacie mowy lub opóźnieniu rozwoju mowy. Rodzic obserwując dziecko powinien zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące objawy. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, łatwiejsze będzie jego skorygowanie. Wstępne informacje można uzyskać nawet przez internet, poprzez formularz kontaktowy, lub telefonicznie. Każde małe dziecko powinno odbyć taką konsultacje, by specjalista mógł ocenić czy wymowa dziecka jest prawidłowa. Oczywistym jest, że każde dziecko ma własny rytm i rozwija się w swoim tempie.

Na czym polega badanie logopedyczne?

Badania logopedyczne u małych dzieci poprzedzone jest wywiadem z rodzicami, który ma na celu poznanie przebiegu historii ciąży, porodu oraz pierwszych miesięcy życia dziecka. Następnie terapeuta ocenia dźwięki mowy, sprawdza jakie głoski sprawiają dziecku trudność. Czy wypowiada wszystko poprawnie. Ten etap jest przez dzieci uwielbiany, ponieważ mogą wykazać się kreatywności w czasie tworzenia historyjek i opowiadań o które prosi lekarz. W tej części następuje również ocena narządów mowy. Narządy artykulacyjne, które mają duży wpływ na wymowę to język i wargi, podniebienie, wędzidełko oraz zgryz. Na koniec zostaje sprawdzenie, czy dziecko rozróżnia głoski. Słuch fonematyczny jest kluczowym elementem w procesie kształtowania się prawidłowej wymowy. Zaburzenie słuchu fonematycznego wiąże się z opóźnieniem w rozwoju mowy, dysleksją. Złe nawyki, które nie zostaną skorygowane mogą w późniejszym czasie przerodzić się w wadę wymowy. Umiejętność swobodnego komunikowania się dziecka ze światem wpływa na jego psychikę. Dlatego tak ważna jest obserwacja i wyłapanie wszelkich nieprawidłowości możliwie jak najszybciej, by ochronić dziecko przed niepotrzebnym dalszym stresem. Najczęściej jest super formą zabawy. W zależności od wieku malucha terapeuta dobiera odpowiedni zestaw zabaw by zbadać poziom rozwoju mowy i płynność mówienia. Ważne, że takie badanie jest bezbolesne i bezstresowe.

Terapia logopedyczna

Po zakończonej wizycie, logopeda udzieli wszystkich informacji dotyczących dziecka. Po odpowiedniej diagnozie, o ile dziecko będzie wymagało terapii logopeda ustala indywidualny plan terapii. Praca logopedy jest kluczowa w sesjach z dzieckiem. Sesje najczęściej są 30- minutowe, oparte na wspólnych ćwiczeniach. Rezultaty są uzależnione od rodzaju wady, czasu trwania terapii oraz wkład włożony ze strony dziecka i rodziców. Korygowanie wad wymowy jest istotną kwestią, gdyż wszystkie nieprawidłowości mogą przyczynić się do problemów z pisaniem i czytaniem.

 
Zapewniamy wspaniałą zabawę dla Waszych pociech.