Sztuka działa na człowieka na wielu płaszczyznach. Wpływa ona zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną. Pobudza emocje, ułatwia nawiązywanie relacji i stanowi swoisty pomost, łączący to, co ukryte w najgłębszych zakamarkach duszy ze światem zewnętrznym. Pozwala ona również wyrazić złość i odreagować codzienne napięcia w bezpiecznym środowisku. Nic dziwnego, że arteterapia stała się dziś jedną z najchętniej wykorzystywanych metod pracy z dziećmi oraz młodymi osobami.

SensArte - Arteterapia Warszawa

Co to jest arteterapia?

Arteterapia to terapia przez sztukę. Choć współcześnie bije ona prawdziwe rekordy popularności, jej geneza sięga lat 40. ubiegłego wieku. Wtedy to terapia sztuką zaczęła rozwijać się zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii. Celem arteterapii jest obcowanie z szeroko pojętą sztuką. Terapeuta decyduje czy będzie to muzyka lub plastyka, czy też ruch, taniec, film czy fotografia. Wszystkie działania prowadzą natomiast do uwolnienia przeżyć i uczuć, ukrytych głęboko w duszy człowieka. Zarówno tworzenie, jak i bierny odbiór sztuki, pozwala pacjentowi dotrzeć do swoich emocji i ukazać je w bezpieczny dla niego sposób. Podczas sesji ważna jest również rozmowa, prowadzona umiejętnie przez terapeutę.

Terapia sztuką u dzieci i młodzieży

Arteterapia stanowi dziś jedną z najważniejszych metod oddziaływania terapeutycznego na dzieci i młodzież. Wspomaga ona leczenie nerwic, depresji i zaburzeń emocjonalnych. To również dobra propozycja dla dzieci, których dotyczy problem dysleksji, nieśmiałości, agresji czy nadpobudliwości. Coraz częściej elementy arteterapii wprowadzane są również do zajęć szkolnych i przedszkolnych. Wszystko po to, by najmłodszym pokoleniom stworzyć możliwość swobodnego wyrażania swoich uczuć w bezpiecznej, spokojnej atmosferze.

Arteterapia Warszawa - Centrum SensArte

Wszyscy ci, którzy chcieliby poznać tajniki arteterapii, mogą wziąć udział w profesjonalnych szkoleniach. Co więcej, nie trzeba nawet wychodzić z domu, by pogłębić swą wiedzę i nabyć nowe umiejętności. Centrum Arteterapia Warszawa oferuje bowiem cały szereg kursów on-line, które z pewnością zaciekawią osoby, zainteresowane terapią przez sztukę.

Praca z dziećmi i młodzieżą w oparciu o zajęcia arteterapeutyczne

Arteterapia jest bardzo uniwersalna co oznacza, że można stosować ją niezależnie od wieku. U młodszych dzieci idealnie sprawdza się terapia przez sztuki plastyczne. Sztuka dociera wówczas do najgłębiej ukrytych pokładów emocji i pozwala je uwolnić w swobodnej ekspresji. Może ona przybierać formę malowania palcami, którego zalety ukazano pierwszy raz już w 1934 r. W całym procesie ważna jest również obserwacja tworzenia oraz emocji, które mu towarzyszą.

Młodzież z pewnością zaciekawi muzykoterapia lub choreoterapia, czyli terapia przez ruch i taniec. Obie pozwalają na obserwację emocji i problemów, jakie uwidocznić się mogą np. podczas tworzenia słów do utworu muzycznego. Taniec z kolei angażuje wyobraźnię, budzi tłumione uczucia i ułatwia nawiązywanie kontaktów w grupie rówieśniczej, co jest szczególnie ważne dla tych, którzy nie potrafią wchodzić w swobodne relacje. Przez sztukę do rozwoju to tylko niektóre przykłady z bogatej oferty, dostępnej na stronie https://sensarte.pl/sklep/ – tutaj zakupić można również materiały dydaktyczne, jak książki i e-booki, traktujące o różnych aspektach, związanych z terapią przez sztukę.

 
Zapewniamy wspaniałą zabawę dla Waszych pociech.