- Seplenienie to nieprawidłowa artykulacja głosek „s,z,c,dz”, „ś,ź,ć,dź”, „sz,ż,cz,dż”. Zwykle słychać seplenienie międzyzębowe, które polega na artykulacji głosek wraz z wsuniętym językiem między zęby i może to odnosić się też do głosek „t,d,n”.
- Rotacyzm to niewłaściwa artykulacja głoski „r” i zamienianie jej na głoskę „j/l” albo pomijanie jej w wymowie.
- Kappacyzm i gammacyzm to niewłaściwe wypowiedzenie głosek „k,g”, zamienianych na „t,d”.
- Lambdacyzm to niewłaściwa artykulacja „l”, zamieniana na „j” albo pomijana w wymowie.
- Dyslalia wieloraka polega na występowaniu jednocześnie kilku wad wymowy. Dziecko wtedy bełkocze, a ilość zaburzanych głosek jest na tyle duża, iż wyrazy nie brzmią jak należy.
- Jąkanie jest niepłynnością mowy i pojawia się z rozwojem mowy dziecka albo podczas rozwoju mowy. Bywa, że dziecko w wieku przedszkolnym zacina się i jąka. To wskazuje na rozwojową niepłynność mówienia albo na jąkanie fizjologiczne. Dochodzi do skoku w tempie rozwoju mowy. Dziecko, mimo że chce dużo powiedzieć to nie da rady. Zwykle to zaburzenie mija po ok. pół roku. Kiedy tak się nie dzieje to świadczy to o jąkaniu wczesnodziecięcym, a to wymaga podjęcia terapii.
- Rynolalia, czyli nosowanie polegające na pogłosie nosowym. Dziecko pomimo tego, iż prawidłowo wymawia głoski to jego mowa niestety nie jest w pełni zrozumiała, bo jest ona kierowana przez nos, a nie z ust. Najczęstszymi przyczynami są: polipy w nosie, przerośnięty trzeci migdał, częste infekcje górnych dróg oddechowych i krzywa przegroda nosowa.
Konsultacja lekarska
Do logopedy trzeba udać się wtedy, kiedy rodzice mają wątpliwości odnośnie artykulacji dziecka. Specjalista dokona diagnozy oraz wyjaśni mechanizmy, które wpływają na zaburzenia w rozwoju właściwej artykulacji, a także oceni etap rozwoju mowy i rodzaj wady wymowy, a następnie da wskazania do podjęcia terapii. Jeśli jedną z zaleconych opcji będzie zapisanie dziecka do przedszkola terapeutycznego, pod tym adresem https://g.page/kamykzielony można znaleźć jedną z najlepszych warszawskich placówek, oferujących terapię dla dzieci z wadami wymowy. W najlepszym wypadku lekarz może orzec, że wada wymowy nie występuje, a dziecko kształtuje swój zasób słów zgodnie z wiekiem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.