Każda ciężarna kobieta zastanawia się, czy warto zgłosić się do szkoły rodzenia? Taka dodatkowa pomoc może się okazać tymczasem nieodzowna. Jeśli chodzi o zajęcia w szkole rodzenia, przede wszystkim powinny rozpatrzyć je te matki, które rodzą dopiero pierwsze dziecko. Pomoc wykwalifikowanej położnej oraz innych specjalistów (lekarzy, fizjoterapeutów oraz psychologów), dostępnych w takiej szkole, może się okazać nieodzowna i poprawi komfort przygotowań do przyjścia na świat malucha, ale nie tylko.

Co obejmują zajęcia w szkole rodzenia?

Szkoła rodzenia oferuje zajęcia przygotowujące do samego porodu, a więc np. obejmujące ćwiczenia prawidłowego oddychania, czy też przyjmowania właściwej pozycji do porodu. Na zajęciach przyszła mama dowie się również, jak przygotować się do pobytu w szpitalu i co ze sobą zabrać przed porodem. To jednak nie wszystko. Zajęcia dla kobiet w ciąży jakie organizuje min. bezpłatna szkoła rodzenia w Pozananiu – Mama i Ja przygotowują do porodu, ale także obejmują ćwiczenia z karmienia dziecka oraz jego pielęgnacji (a więc np. kąpania w wanience, czy też przewijania), stąd też przyszłe mamy powinny do szkoły rodzenia zabrać także przyszłego ojca. Dzięki temu będzie on wiedział, jak ma się zachować w różnych sytuacjach i odciąży w ten sposób częściowo mamę, z jej nowych obowiązków. Zajęcia w szkole rodzenia mają zwykle charakter grupowy (uczestniczy w nich od 8 do 10 par) i podzielone są na około cztery do pięciu spotkań, które trwają po kilka godzin, w zależności od programu zajęć.

Termin zapisu do szkoły rodzenia

Kiedy można się zapisać do szkoły rodzenia? Taka opcja jest dostępna od dwudziestego tygodnia ciąży. Jest to już jej drugi trymestr. Wówczas przyszła mama ma najlepsze samopoczucie, a poza tym rozmiary dziecka nie są jeszcze na tyle duże, by było to przeszkodą w wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń przed porodem. Na kurs w szkole rodzenia można się umówić osobiście, drogą mailową, bądź telefonicznie, zapisując się nań samodzielnie lub wskazując w zgłoszeniu partnera, który też będzie się pojawiał na zajęciach, jako osoba towarzysząca.

Jak zapisać się do szkoły rodzenia?

Do zapisania się do szkoły rodzenia potrzebny jest dokument tożsamości oraz zaświadczenie od ginekologa, który prowadzi ciążę, że nie ma przeciwwskazań do udziału w zajęciach (niektóre ciąże mogą być bowiem zagrożone i wówczas wskazane jest, by przyszła mama nie ruszała się zbyt intensywnie).Przyszłe mamy mieszkające w większych miejscowościach mogą liczyć na pewne przywileje jak np. bezpłatny udział w zajęciach. Przed zapisaniem się warto zapytać o to szkołę rodzenia. Na zajęcia w szkole rodzenia warto zarejestrować się z pewnym wyprzedzeniem. Chodzi o to, by trafić na taki okres, w którym uczęszczanie na nie nie będzie żadnym problemem. Zdarza się bowiem, że wszystkie grupy na szkołę rodzenia są już zajęte i trzeba czekać nawet kilka miesięcy na swoją kolej.

 
Zapewniamy wspaniałą zabawę dla Waszych pociech.