W jakim wieku rozpocząć naukę jazdy na rolkach?
Jazda na rolkach jest doskonałą rozrywką dla niemal wszystkich grup wiekowych, od dzieci po seniorów. Aktywuje wiele partii mięśniowych, pomaga w wypracowywaniu kondycji oraz przede wszystkim zmysłu równowagi. Umiejętność jazdy na rolkach przekłada się nie tylko na ułatwioną naukę jazdy, chociażby na łyżwach, ale też wyrabia umiejętność bezpiecznego przewracania się i poprawia równowagę w zwykłym poruszaniu się. Kiedy powinno się rozpocząć naukę jazdy na rolkach, by była ona przyjemna i skuteczna? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule.
Jaki wiek jest odpowiedni na start jazdy na rolkach?
Nauka jazdy na rolkach wymaga od dziecka posiadania podstawowych umiejętności utrzymania równowagi oraz pełnej pewności w poruszaniu się. Z tego też powodu idealny wiek do rozpoczęcia nauki to 4 lata. Dziecko w tym wieku szybko się uczy i może osiągnąć najwięcej w procesie nauki. Warto wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje dziecka. Na stronie „nauka jazdy na rolkach dla dzieci Kraków” znaleźć można szczegółowe wskazówki odnośnie możliwości dzieci w poszczególnych przedziałach wiekowych oraz elementy, na które należy zwrócić uwagę, by stwierdzić, czy dziecko jest gotowe do nauki jazdy na rolkach.
Co jest niezbędne do rozpoczęcia nauki jazdy na rolkach?
Przede wszystkim zadbać należy o odpowiednio dobrane rolki. Sprzęt dostosowany dla najmłodszych dzieci ma trochę inną konstrukcję, która ułatwia utrzymanie równowagi i zapobiega uzyskiwaniu zbyt wysokich prędkości. Ważne jest, by dobrze dopasowany był rozmiar, by stopa miała odpowiednie oparcie i nietrzymanie podczas jazdy.
Poza rolkami zadbać należy o wyposażenie takie jak kask i ochraniacze. Są to elementy bezpieczeństwa niezbędne niezależnie od wieku osoby jeżdżącej. Kask zabezpiecza głowę, która jest zawsze najbardziej narażona na groźne urazy. Ochraniacze na łokcie, kolana i nadgarstki pozwolą uniknąć obtarć i mocniejszych zranień w przypadku przewrotek, częstych na początkowym etapie nauki.
Czy cena rolek i sprzętu ma znaczenie?
O ile w przypadku samych rolek można śmiało na początku postawić na rozwiązania tańsze, ponieważ stopa dzieci rośnie bardzo szybko, tak w przypadku zabezpieczeń nie powinno się oszczędzać. Kask zawsze powinien być z wysokiej półki, ponieważ odpowiednie zabezpieczenie głowy pozwala uniknąć poważnych urazów, które mogą mieć miejsce nawet przy pozornie niegroźnych upadkach. W przypadku ochrony kolan, łokci i nadgarstków podstawą nie powinna być cena, tylko wygoda. Warto przymierzyć je przed zakupem, ponieważ nie powinny krępować ruchów. Przekładałoby się to na utrudnienie procesu nauki i zniechęcało dziecko.
Samodzielna nauka jazdy na rolkach czy profesjonalny nauczyciel?
W momencie, gdy rodzic sam potrafi jeździć na rolkach, może podjąć się próby samodzielnej nauki swoich dzieci. Trzeba jednak brać pod uwagę, by nauka przebiegała stopniowo, od podstaw, czyli utrzymania równowagi i chodzenia. Skorzystanie z usług nauczyciela jazdy na rolkach może być rozwiązaniem skuteczniejszym, ponieważ zajmujące się tym firmy posiadają już duże doświadczenie w pracy z dziećmi i są w stanie zapewnić dużo szybsze postępy, przy jednoczesnym braku zniechęcenia dzieci w przypadku wystąpienia problemów.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.